Türkiye’de fotoğrafa gönül vermiş çok sayıda kişi var. Ve bu kişiler gönüllü olarak biraraya gelip fotoğrafçılık kulüpleri, dernekleri vb. kuruyor ve Türk fotoğrafı açısından çok güzel işlere imza atıyorlar. Bu kulüplerden bazılarını size tanıtmak istedik. Takip Edilmesi Gereken Fotoğraf Kulüpleri hangileridir?

Takip Edilmesi Gereken Fotoğraf Kulüpleri

Takip Edilmesi Gereken Fotoğraf Kulüpleri

1) Lotus Sanat Fotoğraf ve Gezi Kulübü

2008 yılından beri faaliyette olan bu topluluk 2016 yılında kulüpleşmiş ve Lotus Sanat Fotoğraf ve Gezi Kulübü adını almıştır. Kulüp bünyesinde belirli bir düzende karma ve bireysel sergiler, geziler, atölyeler, fotoğrafçılık eğitimi vb. faaliyetler yürütülmektedir.

2) Friterm Fotoğraf Kulübü

Friterm firma çalışanlarına fotoğrafı sevdirmek amacıyla Mayıs 2012’de kurulan kulüp bünyesinde sergiler düzenlenmekte ve fotoğraf düzenleme gibi çeşitli eğitimler verilmektedir.

3) Antalya Fotoğraf Kulübü – ANFOK

2008 yılında fotoğrafçı Aykut Sarıyıldız tarafından Antalya’da fotoğrafa gönül vermiş kişileri aynı çatı altında toplamak amacıyla kurulan kulüp kısa sürede amatörden profesyonel birçok fotoğraf aşığının uğrak yeri haline gelmiştir. Kulüp bünyesinde eğitimler verilmekte, bireysel ve karma sergiler yapılmaktadır.

4) İstanbul Teknik Üniversitesi Fotoğrafçılık Kulübü

İTÜ’nün en eski kulüplerinden biri olan İTÜFK 20 yılı aşkındır faaliyettedir. Bünyesinde fotoğrafa dair teorik ve pratik eğitimler vermekte, İstanbul içi ve dışı için fotoğraf gezileri düzenlemektedir. Profesyonel fotoğrafçılarla söyleşiler yapmakta ve fotoğraf sunum ve okumalarına çok veren bir kulüptür.

5) İstanbul Üniversitesi Fotoğraf Kulübü

Bu kulüp 2013’te İstanbul Üniversitesi Gazetecilik Bölümü Öğrencisi Devrim Çırpan, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fak. öğrencisi Betül Yüncüoğlu ve İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fak. öğrencisi Said Özgat tarafından bir topluluk olarak fotoğraf çalışmalarına başlar. 2016-2017 yıllarından resmi olarak fotoğraf kulübü olan İUFK’nın şu anda 250’yi aşkın üyesi bulunmaktadır.

Bu kulüpleri yaptıkları işleri, verdikleri eğitimleri, düzenledikleri gezileri ve eğitimleri takip ederek fotoğrafçılık açısından kendinizi geliştirebilir ve istediğiniz seviyeye ulaşmak açısından büyük bir avantaj elde edebilirsiniz. Bu kulüplerin belli okul ve firmalar bünyesinde açılması sizin o kulübün düzenlediği etkinliklere, sergilere ve eğitimlere katılmanıza engel teşkil etmemektedir.

Ne kadar çok fotoğraf görürseniz, fotoğrafı bir yaşam biçimi haline getirirseniz istediğinizi hedefe o kadar kısa sürede ulaşacağınızı unutmamalısınız.

Author