Mobil fotoğrafçılık hepimizin bildiği üzere akıllı telefonların kullanımı ve özellikleri arttıkça gelişen bir dal ve üstelik saygı duyulan bir dal. Akıllı telefonlar kendini geliştirdikçe onlarla kullanabilinecek mobil fotoğrafçılık uygulamaları seçeneklerinin yanısıra mobil fotoğrafçılık ekipmanları da artmış durumda.

Mobil Fotoğrafçılık Ekipmanları

Mobil Fotoğrafçılık Ekipmanları

Bir kere mobil fotoğrafçılık ile ilgileniyorsanız mutlaka bir tane tripodunuz olacak. Sonra lensleriniz de olmalı mesela. Şu anda cep telefonları için farklı markalar tarafından çıkarılmış balık gözü, geniş açı, makro, tele lensler var. Ayrıca bu lenslerle birlikte kullanabileceğiniz adaptörler de var.

Telefonların titremesini önleyen stabilizer cihazlarını ve tutucuları da unutmamak gerek. Bunlar dışında yetersiz ışık olduğunda kullanabileceğiniz harici ışık kaynakları da çıkarılmış durumda.

Çekim sırasında ihtiyacınız olan ekipmanlar dışında yanınızda taşıyabileceğiniz mini fotoğraf yazıcıları ve telefonunuza takabileceğiniz USB bellekler de var. Özellikle bu bellekler hafızası kolayca dolan telefonlarda özellikle çok işe yarıyor.

Peki gün geçtikçe fazla sayıda marka tarafından sayısız ekipman arasından nasıl seçim yapacağız dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle şuna bakmanız lazım mobil fotoğrafçılığa yeni başlayan biri olarak asgari seviyede neye ihtiyacınız var? Ve tabiki ne kadar bütçe ayırabilirsiniz? Mesela ilk aşamada bir yazıcıya ihtiyacınız var mı? Bizce gerek yok.

Ve tabii ki ne çekmek istiyorsunuz?

Eğer daha çok portre çalışmak istiyorsanız geniş açı, makro, balık gözü yada tele lense ihtiyacınız yok. Ancak manzara ve doğa fotoğrafı çekmek isteyen biriyseniz en azından bir tane geniş açı lensiniz olsa çok iyi olur.

Bir de mutlaka şuna dikkat etmişsinizdir, ekipmanlar arasında fiyat açısından büyük uçurum var. Burada size şunu öneririz yüksek fiyatlı ürünlere kaçmadan markaların çıkardığı ürünlere dair incelemeleri ve yorumları okuyun. Bu yorumlar ve incelemeler tercih etmenizde size çok yardımcı olacaktır.

Ama şunu sakın unutmayın, mobil fotoğrafçılığa yeni giriş yapmış biriyseniz bu ekipmanlardan herhangi birini hemen alma zorunluluğunuz yok. Önce üzerinizdeki amatörlüğü atabilir, sonrasında daha bilinçli bir şekilde bu ekipmanları inceleyebilir ve daha doğru bir karar verebilirsiniz. Bu size hem zaman hem de maliyet açısından zarara uğramanızı önleyen bir hareket olacaktır.

Author