Fotoğrafınızı çekiyorsunuz ama asla sağda solda gördüğünüz gibi olmuyor değil mi? Aslında bu çok normal. Fotoğraflar makineden çıktıktan sonra bazı retouch ve photoshop süreçlerinden geçtikten sonra bizim gördüğümüz hale geliyor. Peki Fotoğraf Düzenleme Nedir?

Fotoğraf Düzenleme

Fotoğraf Düzenleme Nedir?

Son zamanlarda “makineden çıktığı gibi fotoğraflar “ yani herhangi bir sürece maruz kalmamış fotoğraflar (SOOC – straight out of the camera) terimi gün geçtikçe yaygınlaşsa da, fotoğrafçılık mesleğinde fotoğraflar çoğunlukla makineden çıktığı gibi kullanılmaz. Ağaçları daha keskin yeşil yapma yada gözlerdeki kırmızılığı kaldırmak gibi basit işlemlerle fotoğraf farklı bir hale getirilir.

Hatta zaman zaman otomatik tonlama gibi tek tuşla kullandığınız program sayesinde yapabileceğiniz bir değişiklik fotoğrafta büyük farklılılık yaratır. Yada eğer uğraşmak isterseniz beyaz dengesi, kırpma, düzeltme, pozlama vb. ayarlarla oynayarak fotoğrafı istediğiniz hale getirebilirsiniz.

Temel fotoğraf düzenleme programları içinde yer alan ayarlar şunlardır: Kırmızı göz düzeltme ve lekeler için rötuş, karşıtlığı, parlaklığı, gölgeleri ve vurgulamaları değiştirme gibi ışık ayarları, renk tonu, sıcaklık, ve doygunluk, vinyet, aydınlatma, kırpma, döndürme, yeniden boyutlandırma

Fotoğraf makineleri ve akıllı telefonlarla çektiğiniz fotoğraflarınızı PC’de ve telefonunuzda kullanabileceğiniz program ve uygulamalarla düzeltebileceğiniz gibi online olarak kullanabileceğiniz programlar da bulunmaktadır.

Size bahsettiğimiz bu süreçler yeniden düzenleme yani retouch süreçleridir. Photoshop süreçleri değildir. O süreçler çok daha dikkatle yapılması gereken ve abartılmaması gereken süreçlerdir. Aksi takdirde fotoğraf fotoğraflıktan çıkıp foto ilüstrasyona kaymaktadır. Bu da fotoğrafın doğasına tamamen ters bir durumdur.

Düzenlenmemiş fotoğraf daha makul olsa da günümüzde eğer fotoğrafa yeni başlayan biriyseniz ve fotoğrafçılık eğitimi almadıysanız fotoğrafınız üzerinde yapacağınız ufak düzenlemelere kimse bir şey demeyecektir. Zaten işi bilmeyen çoğu kişi fotoğrafınızda oynama olup olmadığını anlamayacaktır. Ancak ilerleyen zamanlardaki hedefiniz düzenlenmemiş fotoğraflar çekmek olursa çıkaracağınız işlerin daha çok takdir göreceğine emin olabilirsiniz. Buna dikkat ederek fotoğraf çekmeye başladığınızda doğru ışık, doğru açı yakalamak sizin için çok daha önemli olacaktır. Kendinizi sınırlandırmadan, kurallara bağlı kalmadan, görmeye öğrenerek çektiğiniz her fotoğraftan gurur duyacağınıza emin olabilirsiniz. Hadi elinize makinenizi veya akıllı telefonunuzu ve o anı yakalamak için ava çıkın. Çünkü sizi dışarda bekleyen muhteşem kareler var

Author