İnternette bazı fotoğraflar gördüğünüzde ve onlar akıllı telefonlarla çekildiğini gördüğümüzde hala şaşırıyoruz ve bu fotoğrafları çekenleri kıskanıyoruz. Biz daha dürüst selfie bile çekemezken insanlar ne kareler yakalıyorlar, değil mi? Aslında belli bir kalitenin üstündeki fotoğrafları akıllı telefonlarla çekmenin birkaç püf noktası var. Hadi sizler için cep telefonu ile nasıl daha iyi fotoğraf çekerim sorusuna cevap verelim.

Cep Telefonu ile Nasıl Daha İyi Fotoğraf Çekerim

  • Cep telefonunun özelliklerine hakim olun: Mobil fotoğrafçılık yapmak için akıllı telefonun kamerasını açtığını sağında, solunda o gördüğünüz sembollerin ne işe yaradığınız mutlaka öğrenin. Mesela telefonunuz sadece otomatik mod ile mi çalışıyor yoksa manuel modu da var mı? Manuel modu olan telefonlarda pozlamayı, ISO’yu, odaklamayı ve beyaz dengesini kontrol etmeyi unutmayın.
  • Fotoğraflarınızı en yüksek kalitede çekin: Bu size yapacağınız oynamalardan minimum çıkma şansı verecektir.
  • Dijital zoom kullanmayın: Oturduğunuz yerden taa bilmem nerdeki yeri zumlayarak çekmek yerine ayağa kalkın, karenize yaklaşın, açınızı düzeltin ve fotoğrafınızı çekin.
  • Hafıza derdi yaşamayın diye cloud kullanın: Yüksek kalitede fotoğraflar çektiğiniz için telefonunuzun hafızasını zorlamanız çok normal. Bunlar için en basit çözüm cloud programlar. Google Resimler, iCloud, Dropbox vb. birçok cloud programından birini kullanmanız hafıza sorunu yaşamanızı önleyecektir. Bets10 gibi birçok bahis firmasıda aynı şekilde tüm görsellerini cloud gibi sistemlerden çağırmakta olup, bu şekilde cihaz üzerinden çok fazla yer kaplanılması istenmemektedir.
  • Ön kamerayı değil arka kamerayı kullanın: Çünkü ön kamera her zaman özellik açısından arka kameraya göre daha zayıf. Hatta selfie çekmek için de arka kamerayı kullanın. Arka kamerayı ön kamera gibi kullanmanızı sağlayacak Frontback gibi uygulamalar olduğunu unutmayın.
  • Lens kullanın: Özellikle doğa fotoğrafı çekmeyi seviyorsanız lens kullanmanız size büyük avantaj sağlayacaktır.
  • Tripodsuz veya monopodsuz çekime çıkmayın: Fotoğraflarınızda titreme olmaması için mutlaka bir tripod yada monopod edinin ve başka mobil fotoğrafçılık ekipmanları olduğunu unutmayın.
  • Işığı arkanıza alın yada ters ışık nedir öğrenin: Işığı her zaman arkaya alarak fotoğraflar çekerseniz fotoğrafınız karanlık çıkmayacaktır. Ters ışıkta yani ışık kaynağını karşınıza alarak fotoğraf çekmek size flu karelerden başka bir şey vermeyecektir. Yetersiz ışıkta da ekstra bir cep telefonunun fenerini birinin üstünüzde tutmasını isteyen ve taaadaaaa….. Ancak ışığı çözemezseniz mobil fotoğrafçılık eğitimi alabileceğinizi unutmayın.
  • Altın oranı kullanın: Çekim yapmadan önce karşınızdaki kareyi hayali çizgilerle üçe bölün yada zaten telefonunuzda varolan çizgileri kullanarak çekmek istediğiniz objeyi bu çizgilerin tam üstüne getirdiğiniz fotoğrafınızın daha farklı çıktığını göreceksiniz.
Author