Fotoğraf çekmeyi seviyor musunuz? Ama çektiğiniz fotoğrafları beğenmiyor musunuz? Yada o havalı makinelerle fotoğraf çekmek mi istiyorsunuz? Veya elindeki akıllı cihazlarla herkesin hayran kaldığı fotoğraflar mı çekmek istiyorsunuz? Bu soruların cevabı evet ise yapmanız gereken ilk şey eğitim almak. Bunun çeşitli yolları var. Fotoğrafçılık Eğitimi nasıl alabiliriz?

Fotoğrafçılık Eğitimi

Fotoğrafçılık Eğitimi

Öncelikle kendiniz öğrenmeyi deneyebilirsiniz. Dijital dünyada milyonlarca fotoğrafçılık ve mobil fotoğrafçılık ile ilgili web sitesi, blog, sosyal medya hesabı var. Üstüne üstlük bir o kadar da yazılmış kitap var. Bunları Google sayesinde bulabilir ve tek tek okuyarak inceleyebilirsiniz. Alacağınız makine ile buralardan öğrendiğiniz bilgileri uygulayabilirsiniz.

Eğer bu kaynaklar size karışık geliyorsa ilçelerde veya üniversitelerde açılan Takip Edilmesi Gereken Fotoğraf Kulüpleri içinden birine gidebilirsiniz. Buralardan fotoğraf ile ilgili eğitimlere ve atölyelere katılabilir yada düzenlenen fotoğraf gezilerinde yer alabilirsiniz. Bu mecralar gönüllülük esası ile çalıştığı için alacağınız eğitimler ve katılacağınız geziler için küçük bütçeler ayırmanız yeterli olacaktır.

Fakat bu mecralara güvenmiyorsanız o zaman çeşitli özel eğitim merkezlerinde ve profesyonel fotoğrafçılar tarafından açılan kurslara gidebilirsiniz. Bu kurslar katılımcıları hem teorik hem de pratik olarak öğrencilerlerini fotoğraf ile ilgili bilgilendirmekte ve eğitmektedir.

Son seçenek ise üniversitelerin fotoğraf bölümleri. Türkiye’de çok iyi fotoğraf bölümleri var. Bunların arasında öne çıkan ve dikkat çeken 2 üniversite ise: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi’dir. Yalnız şimdiden sizi uyarmak isteriz. Bu bölümlere girmek de bu bölümlerden mezun olmak da çok zor. Öncelikler ciddi bir güzel sanatlar bilgisine sahip olmanız gerekiyor. Bölümler üniversite sınavında belli bir puan tutturan kişileri yetenek sınavına kabul ediyor. Bu sınav çizim, genel kültür, mülakat vb. aşamalardan oluşuyor. Her bir bölüm her sene ortalama 15 kişi alıyor. Ve bu bölümler her sene çok az sayıda kişiyi mezun ediyor. Eğer iyi bir üniversitede fotoğrafçılık okumak isterseniz size bahsettiğimiz riskleri göze alarak bu yola çıkmanızı tavsiye ederiz.

Türkiye’de çok sayıda, her bütçeye uygun fotoğraf ile ilgili eğitim seçenekleri var. Eğer fotoğrafa tutkun biriyseniz bu seçeneklerden birini tercih ederek bu yola çıkabilirsiniz. Eminiz ki bu aşk sizi hep hayal ettiğiniz hedefe zor da olsa ulaştıracaktır.

Author