Fotoğrafçılık son yılların en çok dikkat çeken sanat dallarından biridir. Kişi fotoğraf ile uğraşıyorsa eğer gözüyle gördüklerini sahip olduğu teknik ekipman ve belirli teknikler sayesinde görsel sanat dönüştürür.  Yani teknik olarak fotoğrafçılığın anlamını tanımlamamız gerekirse; fotoğraf makinesini kullanarak ışığı hassas bir yüzeye kaydederek görüntü oluşturmaktır. Fotoğraf kelime anlamı olarak Photo: Işık ve Graphe: Yazı kelimelerinin birleşmesi ile oluşur ve ışıklı yazı anlamına gelir.

Fotoğrafçılık Nedir?

Fotoğrafçılık Nedir?

Fotoğrafçılığın 150 yıllık bir geçmişi vardır.  Ünlü düşünür Aristo ışık ile ilgili çalışmalar yapmış ve Cebri İbni Hayyam ise ilk defa gümüş nitratın karardığını keşfeden kişidir. İlk fotoğraf makinesi ise Camera Obscura’dır. Camera Obscura karanlık bir kutu ve iğne deliğinin ilişkisi üzerine kuruludur. Küçük bir delikten geçen ışık bulunulan karanlık ortamında karşı tarafına ters olarak düşer. Bunu yaratan ise ışığın delikten geçerken kırılmasıdır. Bahsettiğimiz bu Camera Obscura makineler günümüz fotoğraf makinelerinin ataları olarak sayılmaktadır. Fotoğrafçılık terimleri ilk olarak fotografi olarak İngiliz asıllı fizikçi Charles Whearstonel tarafından Şubat 1839’da analog fotoğraflarda kullanılan negatifi bulan William Henry Fox Talbot’a gönderilen mektupta kullanılmıştır.

Dünya’nın ilk fotoğrafı Joseph Nicepore Niepce tarafından çekilmiştir. 1813 yılında ışığa duyarlı olan bir panel üzerinde, silinmeyen görüntüler elde eden Joseph Nicepore Niepce 1827 yılında Dünya’nın ilk fotoğrafını çekmiştir. Dünya’nın ilk fotoğrafında bir kulübenin çatısında bulunana güvercin yuvası vardır.

Fotoğrafçılık Çeşitleri

Günümüzde analog, dijital ve mobil fotoğrafçılık yapılmaktadır. Analog fotoğrafçılık ile ilgilenen kişilerin fotoğrafları basmaları için karanlık odaları bulunmaktadır. Ülkemizde analog fotoğrafçılığın maliyeti çok yüksek olduğu için Türkler genel dijital fotoğrafçılığa ve mobil fotoğrafçılığa yönelmiş, mobil fotoğrafçılık eğitimi almıştır.

Fotoğraf ile ilgilenen kişilerde genel yanlış bir kanı vardır. Makineleri ne kadar iyiyse çektikleri fotoğrafın da o kadar iyi olacağını düşünmektedirler. Ancak bu son derece yanlıştır. İyi fotoğraf çekmek Dünya’nın en iyi fotoğraf makinesinin yani gözlerimizin gördüğü görüntüyü elimizdeki cihazla en iyi nasıl göreceğimizi bilmekten geçer. Eğer elinizdeki makineyi iyi tanır ve onun gibi görmeyi öğrenirseniz, çıkaracağınız işlerinin kalitesinin yüksekliğinin sizi şaşırtacağından emin olabilirsiniz. Fotoğraf doğru görmeyi bilmekle başlar.

Author