Eğer size bahsettiğimiz mobil fotoğrafçılık giriş süreçlerinin altından kalkamayacağınızı düşünüyorsanız, bunun da bir çözümü var: Mobil Fotoğrafçılık Eğitimi kaynakları/ mecraları. Öncelikle yüce Google sayesinde internette paylaşılan yazılı ve görsel kaynakları inceleyebilir ve uygulamaya çalışabilirsiniz. Hatta mobil fotoğrafçılıkla ilgili yazılmış kitaplar bile var artık.

Mobil Fotoğrafçılık Eğitimi

Mobil Fotoğrafçılık Eğitimi

Bunların hiçbirini göze alamıyorsanız; mobil fotoğrafçılık eğitimleri, seminerleri veren veya atölyeleri düzenleyen bir sürü fotoğrafçı ve kurs var. Ayrıca bu tip seminer, eğitim ve atölyeler düzenleyen fotoğraf dernekleri, takip edilmesi gereken fotoğraf kulüpleri ve topluluklar da var. Bunlardan istediklerinize katılabilir ve sizi yönlendirmelerini isteyebilir, onların deneyimlerinden yararlanabilirsiniz.

Direk bir yerden eğitim almak dışında yapmanız gereken diğer önemli şey de fotoğraf bakmak, özellikle telefonla çekilen fotoğraflar bakmak. Ne kadar çok fotoğraf bakarsanız çevrenizde gözünüzle o kadar kare yakalamaya başlayacaksınız. Görmeyi öğrenmeye başlayacaksınız. Bunun için de mobil fotoğrafçılık topluluklarına katılıp, oradaki fotoğrafları inceleyebilirsiniz. Yada mobil fotoğraf sergileriniz gezebilir ve internetteki mobil fotoğraf projelerini inceleyebilirsiniz. Bunlar dışında fotoğrafçıların mobil fotoğraf proje sunumlarına katılabilir, fotoğraflarını görebilir ve bu kişilerin deneyimlerini öğrenebilirsiniz.  Sonra sıra cep telefonunuz gibi görmeyi öğrenmekte. Unutmayın göz en iyi fotoğraf makinesi ve çıkarılan fotoğraf makineleri göz gibi görmeye çalışıyor. Ancak bunu daha başarmış olan yok. Bu yüzden cep telefonunuz gibi görmeyi öğrenmeniz gerek. Bunun da en iyi yolu fotoğraf çekmek. Eğitimlerde, seminerlerde veya internetti kaynaklarda gördüğünüz teknikleri ve bilgileri ne kadar uygularsanız, elinizdeki cep telefonunun nasıl gördüğünü o kadar iyi öğrenirsiniz.

Ve son olarak size gerekli olan şey zaman. Ne kadar çok fotoğraf bakar, ne kadar çok fotoğraf çekerseniz o kadar çabuk daha iyi fotoğraflar çekmeye başlayabilirsiniz. Kendinizin belirli bir seviyeye geldiğine inandığınızda fotoğraf projesi yapmaya başlayabilirsiniz. Belirli bir konu üzerinden proje yapmak sizi farklı bir seviyeye çıkaracak. Hatta belki projenize inanırsanız uluslararası platformda açılan yarışmalara da başvurabilirsiniz.

Yani iyi mobil fotoğraflar çekmeninin formülü belli= Çok fotoğraf bakmak+ çok fotoğraf çekmek+ zaman

Bu formülü uygulayan herkesin belli bir seviyenin üstünde işler çıkaracağına emin olun.

Author