Fotoğrafçılık yapmak isteyen bunun için fotoğrafçılık eğitimi almış olan, fotoğraf terimleri ile arası ile olan,  makine dışında herşeyi ayarlamış olan ve tek eksiği fotoğraf makinesi olan ancak hangi makineyi alacağını bilmeyen biriyseniz bu yazımızı mutlaka okumanızı isteriz. Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler nelerdir?

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Fotoğraf Makinesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle fotoğraf makinesinin ne amaçla kullanacaksınız? Profesyonel mi olmak istiyorsunuz yoksa basit ama güçlü manzara vb. kareler mi yakalamak istiyorsunuz? Eğer fotoğrafçılığı profesyonel olarak yapmak istiyorsanız mutlaka DSLR makinelere bakmanız gerekli fakat daha basit amaçlarla kullanacaksanız kompakt ve SLR-like makineler de işinizi görecektir.

Daha sonra bakmanız gereken şey ise bütçe. Ne kadar bir bütçe ayıracaksınız? Analog bir makineyi çok ucuz bir fiyata alabilir yada çok yüksek bir fiyata orta format bir makine de alabilirsiniz. Eğer kompakt bir makine alacaksınız çok fazla aksessura ihtiyacı olmayacağı için mali anlamda sizi çok zorlamayacaktır ancak DSLR bir makine alacaksınız objektifinden, hafıza kartına kadar birçok aksessuara ihtiyacı olacağından bütçeniz biraz zorlanabilir.

Daha sonra makine seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı unsurlar var:

1- Bir fotoğraf makinesi seçerken o makineye ait sensörün yakalayabileceği piksel sayısını değerlendirmelisiniz.

2- Alacağınız makinelerde ISO aralığını mutlaka göz önünde tutmalısınız. Çünkü ISO aralığı yüksek olan makinelerle yüksek kalitede fotoğraflar çekilmektedir.

3- Diğer bir özellik ise alacağınız makinenin objektif özelliğidir. Objektifin F yani diyafram değeri ne kadar düşükse makinedeki objektif daha fazla ışık alacağından ISO değerini yükseltmeden kaliteli fotoğraflar çekilmektedir.

4- Makine performansının doğal ışıkta nasıl olacağını değerlendirmelisiniz.

5- Eğer makineniz video çekiyorsa, hangi kalitede video çektiğine dikkat etmelisiniz ve için mutlaka büyük ebatlarda hafıza kartı bulundurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

6- Diğer bir önemli nokta ise pildir. Eğer kompakt bir makine alıyorsanız AA pilli bir makine almak sizin avantajınıza olacaktır. Ancak DSLR bir makine alacaksanız mutlaka Li-on pilli bir makine almalısınız. Ve unutmayın pilleriniz yan sanayi olmasın.

7- Kompakt makinelerde ve cep telefonlarında ayarlar otomatik olarak gelir. Ancak daha ileri düzeydeki makinelerde mutlaka ayarlar manuel olarak ayarlanmaktadır. Eğer bütçeniz DSLR makinelere yetmiyorsa öncelikle SLR-like makinelere başlayabilir daha sonra DSLR makinelere geçebilirsiniz.

Author