Çekilen fotoğrafların kullanılan makine üzerinde ya da sonrasında bilgisayarda veye telefonda oynanmasına ve rötüşlenmesine fotoğraf düzenleme denmektedir. Daha önce bahsettiğimiz gibi az rötuşlu veya rötuşsuz fotoğraflar artık günümüzde makbul olsa da hala fotoğraflar üzerinde düzenlemeler yapılmaktadır. Bunun için kullanılan bazı fotoğrafçılık ve mobil fotoğrafçılık uygulamaları vardır. Bu Fotoğraf Düzenleme Programları nelerdir?

Fotoğraf Düzenleme Programları

Fotoğraf Düzenleme Programları

Bunlardan en bilinenleri Adobe Photoshop ve Lightroom’dur. Ancak bu programlar ücretlidir. Photoshop ayrıntılı düzenlenmelere izin veren, Lightroom ise ışık, renk vb. dengeleri düzenler yani retouch yapmanızı sağlar ve Lightroom asla orijinal dosyayı bozmanıza izin vermez.

Bunlar dışında bazı ücretsiz programlar vardır. Bunlardan en bilineni GIMP’tir. Açık kaynak kodlu bir yazılım olan GIMP photoshop gibi katmanlarla çalışmanızı sağlar. Bunun dışında Photoscape’i kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu program en temel araçları, efektleri ve seçenekleri kullanmanızı sağlamaktadır. İçinde farklı resimleri tek bir resim dosyası içerisinde birleştirme, hareketli gif yapabilme ve fotoğraflarda otomatik düzenleme yapabilme  özelliklerini barındırır. Bu programlar dışınd Google Nik Collection’ı da kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu program içinde  viveza, color efex pro, hdr efex pro, sharpener pro, silver efex pro bulunmaktadır. Ayrıca menüsündeki bozukluk ve renk düzeltme, keskinleştirme ve ton seçme gibi özellikleri çok dikkat çekmektedir.

Yukarıda bahsettiğimiz programlar bilgisayarınızda kullanılan programlardır bu programlar yanında cep telefonunuzda çektiğiniz fotoğrafları düzenleyebileceğiniz bazı uygulamalar vardır. Bunların arasında en çok kullanılan uygulamalardan biri VSCO’dur. Fotoğraf düzenleme ve çekme işlevleri sayesinde birçok kullanıcının dikkatini kısa sürede çekmiştir. VSCO dışında çok kullanılan diğer bir uygulama ise Google tarafından üretilen Snapseed’tir. Snapseed kullanılcılara standart düzeltmeler dışında beyaz dengesiniz ayarlama, sihirli parlaklık, hdr, retro, perpekstif, iyileştirme, fırça, dramatik, klasik vb. ayarları yapmasına izin vermektedir. Dikkat çekici ve kullanışlı diğer bir uygulama ise Enlight Photofox. Bu uygulama sadece IOS’ta var ve ücretli. Ancak kendisine ödenen ücreti sonuna kadar hak ediyor. Ayrıca bu uygulamanın biraz daha az özelliğe sahip ücretsiz versiyonu da var. Son olarak size önereceğimiz uygulama ise Adobe Photohop Lightroom CC. Fotoğrafçılık eğitimi almaya gerek kalmadan, temel fotoğraf düzenlemeleri yapmanıza izin veren ve güçlü bir arayüze sahip olan uygulama masaüstü uygulaması ile de senkronize çalışabiliyor.

Author