Son yıllarda ülkemizde fotoğraf ile ilgilenmek son derece popüler bir konu. Eğer iyi makinesi varsa ya profesyonel olarak bu işe girişiyor yada fotoğrafçılığı ciddi bir hobi olarak yürütüyor. Ancak fotoğraf ile iç içe hayat yaşayan herkesin özellikle yeni başlayan kişilerin okunması ve edinmesi gereken bazı kitaplar var. Bahsettiğimiz bu Fotoğrafçılık ile ilgili ufuk açıcı kitaplar nelerdir?

Fotoğrafçılık ile ilgili ufuk açıcı kitaplar

Fotoğrafçılık ile ilgili ufuk açıcı kitaplar

1) Özer Kanburoğlu’ndan A’dan Z’ye Fotoğraf

Fotoğrafa yeni başlayanlar için adeta bir kılavuz niteliğinde olan bu 480 sayfalık kitapta fotoğraf ile ilgili bilmeniz gereken tüm pozlama, enstantene kullanımı, netleme vb. bir sürü temel bilgi yanında uzun pozlama ve gece çekimleri gibi farklı teknikler ele alınmış.

2) Dijital Fotoğrafçılık Hakkında Herşey

Digital SLR Photography Dergisi tarafından hazırlanan bu kitap dijital fotoğrafçılık hakkındaki tüm sorularınıza cevap verecek nitelikte bir yayın. Amatör fotoğrafçılara yönelik olan bu fotoğrafçılık kitabında; temel bilgiler, makine, kompozisyon, manzara ve doğa, makro, portre, siyah beyaz başlıkları ele alınmış.

3) Dijital Fotoğrafçının El Kitabı

4 kitaptan oluşan bu seri Amerikalı fotoğrafçı Scott Kelby tarafından hazırlanmış. Bu seri sayesinde fotoğraf makinesi çok detaylı bir şekilde tanıyıp, fotoğrafçılık ve mobil fotoğrafçılık ile ilgili temel bilgileri kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Kitap serisinde ayrıca çiçek fotoğrafı çekimi, manzara, düğün fotoğrafı çekimi, portre fotoğrafçılığı gibi alanlarda uzmanlaşmak için gerekli bilgiler de ele alınmış.

4) Fotoğrafın Kısa Tarihçesi

Fotoğrafın çıkış noktasından günümüze kadar olan dönemi elen alan kitap Walter Benjamin tarafından hazırlanmış. Fotoğrafın ortaya çıkışından başlayarak ilk fotoğrafları ve çekim teknikleri ile fotoğraf terimleri anlamlarını inceleyen kitapta özellikle amatör fotoğrafçıların ilgisini çekecek birçok bilgi verilmiş.

5) Fotoğraf Teknik Okumaları

Faruk Akbaş ve Emre İkizler tarafından hazırlanan bu kitapta amatör fotoğrafçıların ufkunu açacak birçok bilgi ele alınmış. Kitap fotoğrafa nasıl bakılması gerektiğini ve teknik açıdan o karenin nasıl inceleneceğini basit bir dille anlatıyor.

6) Fotoğrafın Yapısal Öğeleri ve Fotoğraf Sanatında Kompozisyon

Türk fotoğrafının efsanelerinden rahmetli Prof. Dr. SabitKalfagil tarafından yazılan kitapta fotoğrafın temel öğesi olan kompozisyonla ilgili bir fotoğrafçının bilmesi gereken tüm temel bilgiler yer alıyor. Türk fotoğrafçılık literatüründen kült kitaplar arasına giren kitapta kompozisyon A’dan Z’ye anlatılmış.

 

Author